HTŞ üyesi davası: Görevdeki jandarmayı cihatçılara katılmaya ikna etmiş

Halktv’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Suriye’de İdlib kentini kontrol eden HTŞ bünyesinde 2,5 yıl faaliyet gösteren Yavuz Selim Binici’nin (31) Hatay Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava dosyasından dikkat çeken detaylar sızdı.

Eylül 2018’de, ikna ettiği 2 kişiyle birlikte Suriye’ye geçen Binici, 25 Ocak 2021’de Hatay’da tutuklandı. Binici hakkında hazırlanan iddianamede ise bu kişi ‘silahlı terör örgütü üyesi’ olmakla suçlandı.

Tutuklu yargılanan Binici’nin dosyasında çok sayıda kişi de tanık olarak dinlendi. Bu kişilerden biri F. Buğday oldu. Anne Buğday ifadesinde “Ben Yunus Emre Buğday’ın annesiyim. Oğlum uzman jandarma olarak görev yapıyordu. Kahramanmaraş’ta bulunduğu sırada telefonunu inceledim. Dar’ul Erkam Fisebilillah isimli sayfayı takip etmeye başladığına şahit oldum. Oğlum 0553 085 XX XX ve 0554 133 XX XX numaralı hatlarla sık görüşmeye başlamıştı” diye konuştu.

‘JANDARMAYI BIRAK GEL BİZE KATIL’

Anne Buğday ilgili sayfa üzerinden ‘Dilek’ adlı bir kadınla temasa geçtiğini belirterek “Oğlumun telefonunu eşimle incelediğimde WhatAspp üzerinden ‘Jandarmalığı bırak gel bize katıl’ diye bir ses kaydı duydum. Sanığın, oğlumun Suriye’ye gitmesinde payı olduğunu düşünüyorum. Üç ay öncesine kadar oğlumla konuşuyordum. Gelip teslim olacaktı. Ancak artık biz de irtibat kuramıyoruz. Oğlumun eşinden, Heyet Tahrir Şam denen örgüt tarafından oğlumun tutulduğunu öğrendim” dedi. (HABERİN TAMAMI)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x