İnsanlık tarihindeki birçok unutulmaz olay 29 Şubat tarihiyle ilişkilendirilmektedir

Ünlü İtalyan besteci Gioachino Rossini, Fransız film yıldızı Michel Morgan ve daha pek çok kişi kendilerini böyle bir durumda buldu. Peki 29 Şubat’ta doğan insanlar gerçekten sadece dört yılda bir kutlayabilirler mi ve hayatları pek de iyi gitmiyor mu?

Aralarında inançların, önyargıların ve hurafelerin son derece yaygın olduğu uzak atalarımız, 29 Şubat’ı talihsizliklerle anıyordu. Bu nedenle 29 Şubat’ta insanlar evlerinden çıkmamaya çalıştı, büyükbaş hayvanlarının otlatılmasına bile izin verilmedi. Öte yandan İskoçya bu tarihe farklı bir şekilde yaklaştı. 1288’de kadınların erkeklerle evlenmesini isteyen bir yasa çıkarıldı. Ancak bu ancak 29 Şubat’ta ve mor flanelden yapılmış jüponun eteğinin müstakbel gelinin giydiği elbisenin altında görünmesi şartıyla gerçekleşebilir. Adam kendisine yapılan teklifi reddederse bir pound para cezasıyla cezalandırılır. Yalnızca halihazırda gelini olanlar cezadan muaf tutuldu. Bugün bu yasanın anlamı yalnızca semboliktir. Ancak 5. yüzyılda Britanya Adaları’nda doğan gelenek günümüze kadar gelmiştir. İskandinav ülkelerinde 29 Şubat hâlâ kadınların erkeklere evlenme teklif edebileceği tek gün. İlginç olan şu ki, Kuzey Avrupa’da yaşayanların çoğu bugüne kadar bu tarihi sabırsızlıkla bekliyor.

. 1504 yılında, 29 Şubat’ta yaklaşan tam ay tutulmasını bilen Christopher Columbus, Avrupalılara erzak sağlamayı reddeden Jamaika’nın yerel halkını aldatmayı başardı. Denizci onları, bu şekilde davranmaya devam etmeleri halinde İspanyol tanrısının onları aydan mahrum bırakacağı tehdidinde bulundu. Tutulma meydana geldiğinde dehşete kapılan Kızılderililer Kolomb’un ayaklarına kapandılar ve erzak tedariki yeniden başlatıldı.

29 Şubat 1696’da Peter, Azak Denizi’ndeki sefer için ilk gemilerin inşasını şahsen denetlemek üzere Voronej’e geldim. 29 Şubat 1860’da ünlü Alman ilahiyatçı, profesör ve hırsız Wilhelm Bruno Lindner’in davası sona erdi. Leipzig üniversitesi ve şehir kütüphanelerinden değerli sanat eserleri ve el yazmaları çalmakla suçlandı. Lindner 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

29 Şubat 1916’da Amerikalı inşaat mühendisi Arthur Hale, “yonca yaprağı” otoyol kavşağı tasarımının patentini aldı. 29 Şubat 2004’te Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin son filmi olan Kralın Dönüşü, aday olduğu 11 Akademi Ödülünün tamamını kazanarak bir Akademi Ödülü rekoru kırdı. Doğum günleri konusunda batıl inançlılar, 29 Şubat’ta doğmaktan daha korkunç bir şey olmadığını kabul ederler: Bu günde doğanlar, hastalık ve talihsizlikten başka bir şey beklemezler. Daha önce de gördüğümüz gibi durum tam olarak böyle değil. Bir kişinin 29 Şubat’ta doğma olasılığı 1.500’de 1’dir.

Bu tarihte doğanlar ne zaman kutlamalı?

Ünlü Alman düşünür ve aforizmaların yazarı Georg Christoph Lichtenberg “talihsizlerin” yardımına geldi. “29 Şubat’ta Doğan Talihsizlerin Tesellisi İçin” adlı makalesinde, her yıl doğum günlerini kutlamanın ayrıntılı bir planını sunuyor. Örneğin sabah 6’dan önce doğanlar 28 Şubat’ta kutlayabilirler. Günün sonunda doğanlar için uygun tarih 1 Mart’tır. Sabah 6 ile öğlen arasında doğanların ise ilk iki yıl 28 Şubat’ta, üçüncü yıl ise 1 Mart’ta mumları üflemeleri öneriliyor. Döngü daha sonra tekrarlanır. Saat 12 ile 18:00 arasında doğanlar için de program benzer, ancak bir yılını 28 Şubat’ta, sonraki iki yılını da 1 Mart’ta kutluyorlar. Ve böylece fark edilmeden 29 Şubat geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x