Rosatom ve DP World küresel lojistik operatörü oluşturacak

Rosatom ve DP World küresel lojistik operatörü oluşturacak

Taraflar, BRICS üyeleri ve partner ülkeler arasında lojistik entegrasyonun ortaklaşa geliştirilmesi konusunda mutabık kaldılar

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom ve DP World küresel pazarda stratejik iş birliğine ilişkin bir anlaşma imzaladı.  Anlaşma, başta Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkeleri ve partnerleri arasında olmak üzere uluslararası ticaretin verimliliğini artırmayı ve kesintisiz, sürdürülebilir küresel taşımacılık ve lojistik tedarik zincirleri oluşturmayı amaçlıyor.  Taraflar bu amaç doğrultusunda Rusya ve uluslararası pazarlarda faaliyet gösterecek uluslararası bir lojistik operatörü kurmayı planlıyor. 

Dubai’deki COP28 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı’nda düzenlenen imza törenine Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve DP World Grup Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Sultan Ahmed Bin Sulayem katıldı. 

Rosatom ve DP World, BRICS üyeleri ve partner ülkeler arasında küresel tedarik zincirlerinin güvenilirliğini genişletmeyi ve geliştirmeyi, küresel ticareti artırmayı ve küresel sürdürülebilir kalkınma gündemini ilerletmeyi amaçlayan lojistik entegrasyonu sağlayacak. Anlaşma, Kuzey Deniz Rotası dahil Rusya, Avrasya, Orta Doğu, Afrika ve Güney Amerika’nın temel altyapısına dayanarak hayata geçirilecek.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, anlaşmanın imzalanmasıyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Güvenilir ve esnek tedarik zincirleri, dünyanın ekonomik ve sürdürülebilir kalkınmasının yanı sıra Rusya’nın da katılımıyla BRICS üyeleri ve partner ülkeler arasındaki uluslararası iş birliği için de esastır. Bugün, özellikle Avrasya, Orta Doğu, Afrika ve Güney Amerika’daki gelişmekte olan ülkelerde taşımacılık ve lojistik hizmetlerinin şeffaflığını ve erişilebilirliğini artıracak küresel bir lojistik operatörü oluşturmak üzere uzmanlığımızı, yetkinliklerimizi ve altyapı kapasitemizi birleştirmek için DP World ile anlaşmaya vardık.” 

Anlaşma, Rosatom ile DP World’ün iş birliğinde bir adım daha atılmasını sağladı. 15 Haziran 2023’te Avrasya taşımacılık lojistiğinin ve Kuzey Denizi Rotasında konteyner taşımacılığının geliştirilmesi konusunda iş birliği yapmayı kabul eden şirketler, Ekim ayında, Uluslararası Konteyner Taşımacılığı Şirketi’ni kurdular. Şirket, ilk düzenli Arktik konteyner hattını inşa etmek için çalışan bir ortak girişim şirketi olma özelliği taşıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x