Ateşkes ortaya çıkardı: Vahşetin resmi

Filistinli direnişçilerle İsrail arasındaki esir takası dün itibarıyla yürürlüğe girerken, savaşın başında güneye göç eden Filistinliler, kuzeye geçmek isteyince İsrail askerlerinin engeli ile karşılaştı. Filistinlilere açılan ateşte çok sayıda kişi yaralanırken, evlerine ulaşabilenler de korkunç bir manzarayla yüz yüze geldi. Bir yandan sokaklardan yanmış yakınlarının cesetlerini toplamaya çalışan Filistinliler bir yandan da geri döndüklerinde evlerinin yerinde büyük enkaz yığınları buldu.

Kuzeye gidenler engellendi

Kıyafetleri ve battaniyelerini yanlarına alan Gazzeliler, kuzeye dönmeye çalışırken İsrail askerleri tarafından engellendi. İsrail güçleri, evlerine dönüp kontrol etmek isteyen Filistinlilerin geçişine izin vermedi ve güneye dönmelerini istedi. Gazze Şeridi’nin güneyinden kuzeyine geçmeye çalışan Filistinliler, işgalci askerlerin çok sayıda kişiye ateş açıp yaralamasına “Nerede bu insani ara?” tepkisini gösterdi.

Sokaklar ceset dolu

Sosyal medyaya düşen korkunç görüntülerde ise günlerdir kimsenin uğramadığı sokakların ve yolların Filistinli sivillerin cesetleriyle dolu olduğu görüldü. Çok sayıda Gazzeli tamamen yanmış haldeki cesetlerden yakınlarını teşhis etmeye çalıştı. Birçok yerleşim yerinde de çürümeye başlayan cesetler yüzünden ağır bir koku olduğu bildirildi.

Enkazla karşılaştılar

İnsani aranın başlamasının ardından okullara ve hastanelere sığınan Filistinliler evlerine dönmeye başlarken, birçoğu evlerinin yerinde enkaz buldu. Karşılaştıkları manzarayla ağır bir yıkım yaşayan Filistinliler gözyaşlarına boğulurken, bazı Filistinliler, İsrail saldırıları nedeniyle harabeye dönen evlerinin enkazları arasında kullanılabilir durumdaki eşyaları topladı. Evlerin enkazından binlerce Filistinlinin cesedinin de çıkarılmayı beklediği kaydedildi.

Ambulanslar yola çıktı

Ateşkesin ardından Filistin Kızılayı’na ait ambulansların, Birleşmiş Milletlerin (BM) koordinasyonu ile hasta ve yaralıların tahliyesi için Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinden kuzeyindeki Gazze kentine doğru yola çıktığı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x